General

What makes Square Baby the best food for your baby?
Square Baby is a new baby food that’s 100% different from everything else out there. Yes, it’s fresh. Yes, it’s organic. And yes, it's delivered to you...
Mon, 14 May, 2018 at 3:53 PM
How many ounces are in each serving?
Each serving of Square Baby food is 4 oz (113g).  The perfect size for a hearty meal.
Mon, 14 May, 2018 at 4:42 PM
Can older kiddos and adults eat Square Meals?
To that we say: don’t knock it ‘til you’ve tried it!  We’ve personally developed and taste-tested every recipe.  To become a Square Meal, the taste had to b...
Sat, 21 Jul, 2018 at 2:10 PM
Where can I buy Square Baby meals?
If you live in CA, OR, WA, ID, UT, NV, or AZ -- you can order online. We'll deliver to your door. www.squarebaby.com And, if you’re located in the Bay...
Tue, 4 Sep, 2018 at 2:34 PM
Do you offer finger foods?
Square Baby does not offer finger foods at this time. However, many of our 8+ mos Square Meals are chunkier in texture and contain whole chunks of food. The...
Mon, 14 May, 2018 at 6:26 PM
How is your food cooked?
We peel, chop, steam and roast our organic ingredients in a Certified Organic Kitchen.  The purees are blended in small batches and filled with love, by han...
Mon, 14 May, 2018 at 6:29 PM
Which states do you deliver to?
We currently ship to WA, OR, CA, ID, UT, NV, AZ, and CO with plans to expand soon!  If you live in another state, please provide your email on our website a...
Mon, 26 Nov, 2018 at 12:41 PM
Why is water on the ingredient statement?
First, we pack every meal with the most nutrition possible.  But naturally, there are some meals that need extra liquid in order to puree them to a consiste...
Sat, 21 Jul, 2018 at 2:53 PM
Why is organic lemon juice on the ingredient statement?
We use a tiny amount of organic lemon juice as a natural preservative in many of our meals.  We find that it keeps the colors and flavors bright. Totally sa...
Sat, 21 Jul, 2018 at 2:55 PM
What do your meals cost?
Our meal plans start at $79 for 2 weeks of 100% daily nutrition. Here are the deets: 14 meals (1 meal/day for 2 weeks) for $79 = $5.64 per meal 28 meals ...
Fri, 17 Aug, 2018 at 9:16 AM